Szef może żądać informacji o dodatkowej pracy
Pracodawca może skutecznie zobowiązać pracownika do informowania o podjęciu innego zatrudnienia w czasie trwania zawartego między nimi stosunku pracy. Dotyczy to zarówno dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, jak również w innej formie (np. na podstawie umów cywilnych). Niewywiązanie się przez pracownika z tego obowiązku może być podstawą do wypowiedzenia mu umowy o pracę.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2017 r. (I PK 25/16).
Stan faktyczny
Pracodawca zobowiązał pracownika placówki naukowo-badawczej do informowania go o każdym dodatkowym zatrudnieniu bądź działalności gospodarczej na rzecz podmiotów, których zakres działania jest podobny do zakresu działania pracodawcy. Taki obowiązek został zapisany w umowie o pracę. W czasie trwania stosunku pracy pracownik podjął taką dodatkową działalność na podstawie umów o dzieło i nie powiadomił o tym pracodawcy. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jako przyczynę wskazał utratę zaufania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta